Bitcoin son günlerde neden yükseldi? JPMorgan açıkladı

JPMorgan, yayımladığı son araştırma raporunda, bugünlerde yaşanan Bitcoin yükselişini tetikleyen muhtemel nedenler üzerinde durdu.

Bitcoin (BTC), son bir haftada yüzde 35’i bulan bir getiri sundu ve Mayıs ayından bu yana ilk defa 55.000 dolar seviyesine dokundu. Bu yükselişle birlikte en büyük kripto paranın yeniden 1 trilyon dolarlık sermaye değerine ulaşması da kripto piyasasında ayrı bir heyecan yarattı. Bitcoin, haftanın son iş günü sabah saatlerinde dünkü hafif geri çekilme sonrası 54.100 dolar bandında el değiştiriyor ve sermaye değeri 1 trilyon doların üzerinde kalmaya devam ediyor.

ABD bankacılık devi JPMorgan da yükselişiyle dikkatleri yeniden üzerine çeken Bitcoin ile ilgili bir araştırma notu yayımladı. JPMorgan uzmanları, bu araştırma notunda kripto paranın son yükselişine neden olan olası olumlu faktörleri sıraladı.

Kurumsal Yatırımcıların Bitcoin’i Enflasyondan Koruma Aracı Olarak Görmesi

Rapora göre Bitcoin’in yükselişini tetikleyen ilk faktör olarak kurumsal yatırımcılar görülüyor. JPMorgan’a göre kurumsal yatırımcılar, Bitcoin’i enflasyona karşı koruyan bir finansal varlık olarak görmeye başladı. Geçmiş dönemlerde bu rolü daha çok altın üstlenirken şimdilerde kurumsal yatırımcının koruma amaçlı olarak dünyanın en büyük kripto parasına yönelmeye başladıkları belirtiliyor.

ABD Kanadından Gelen Olumlu Açıklamalar

JPMorgan’ın üzerinde durduğu diğer bir olumlu gelişme ise ABD’li politika yapıcıların yakın zamanda kripto para piyasası için olumlu algılanan yorumları oldu. Özellikle Çin’in kripto para ticaretini ve her türlü faaliyetini yasaklamasından sonra ABD’den Bitcoin ve kripto para piyasası için herhangi bir yasaklama olmayacağının net bir ifadeyle dile getirilmesi, bu hafta görülen sıçramanın temel faktörlerinden biri olarak görülüyor.

Lightning Network Adaptasyonu

ABD bankacılık devinin son raporunda üzerinde durulan diğer bir konu ise Lightning Network’un kullanımındaki yüksek artış oldu. Bitcoin’in kullanım alanını genişletmeye yardımcı olan bu katman 2 çözümü, hem daha hızlı hem de daha az maliyetli BTC transfer çözümleri sunmayı hedefliyor.

Yakın zaman sosyal medya devi Twitter’ın Bitcoin üzerinden bahşiş gönderme hizmeti başlattığını ilan etmesi ve bunun için Lightning Network kullanılacağını dile getirmesi ile LN ağında önemli bir yükseliş yaşandı. Her ne kadar bu olumlu gelişme Çin yasaklarıyla çakışarak gölgede kalsa da JPMorgan raporuna girmiş durumda.

Ayrıca Bitcoin için katman 2 çözümü olan Lightning Network kullanımındaki önemli artışa bir katkıda El Salvador’dan geldi. Ülke, Bitcoin’i yasal ödeme aracı haline getirdikten sonra LN ağında ciddi bir ivme yakaladı.

Bu 3 faktör, bankacılık devinin son raporunda Bitcoin’in yükselişini tetikleyen nedenler olarak görülüyor. Piyasada ise bu gelişmelerin dışında ABD’nin yıl bitmeden bir Bitcoin ETF onayı beklentisi bulunuyor. Kripto piyasası uzun bir zamandır ABD’nin Bitcoin ETF onayını sabırsızlıkla bekliyor ve piyasada bir çok yatırımcı ve analist, ABD’de borsada işlem gören bir Bitcoin fonunun onaylanmasından sonra boğa piyasasının devam edebileceği yönünde.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Elon Musk’ın Paylaşımı Sonrasında ‘SHIB’ Coin Yüzde 300’den Fazla Değer Kazandı
Next post Hugo Boss’tan Türkiye’de yatırımı artırma kararı