Dolar küresel piyasalarda yükselişe geçti

ABD’de enflasyon beklentileri aştı, dolar endeksi küresel piyasalarda yükselişe geçti.

ABD’de TÜFE, Haziran ayında %5,4’e çıkarak son 13 yılın zirvesini görmesinin ardından Temmuz’da aynı kaldı, ağustos ayında ise %5,3 oldu. Bugün açıklanan eylül oranı ise beklentilerden yüksek geldi ve TÜFE aylık %0,4 artış göstererek tekrar %5,4‘e yükseldi. Çekirdek TÜFE ise %4,0 oranını korudu.

Fed, haziran ayı FOMC toplantısında varlık alımlarının azaltılmasını tartışmaya açmış ve son yılların zirvesine çıkan enflasyonu geçici gördüklerini belirtmişti. Eylül ayı toplantısında da bu görüşünü koruyan komite varlık kısıtlamasına bu yıl bitmeden başlama taraftarı.

Beklenti altında iken artış gösteren istihdama karşı olarak enflasyonun yüksek seviyelerde kalması ise Fed’in Kasım ayında harekete geçme olasılığını artırıyor.

Veri öncesinde 1.777 dolara yükselen ons altın verinin ardından 1.758 dolara gerilerken ABD Dolar Endeksi 94,50’ye yükseldi. EUR/USD kuru ise 1,1560’tan 1,1530’a geriledi. Veri öncesi 9,07 seviyesi ile rekor kıran USD/TRY kuru ise yayınlanan verilerin ardından 9,09 seviyesini test ederek zirveyi tazeledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Hazine Bakanlığı, döviz bürolarında kimlik tespiti hakkında yazılı açıklama yaptı
Next post Rusya, kripto para yatırımlarını yasaklamayı planlamıyor