Yüzler Gülüyor, Bitcoin (BTC) Neden Yükseliyor? Günün Önemli Gelişmeleri ve Son Durum!

Bitcoin bugün yükselişini sürdürdü. Gün içinde 61.880 doları gören Bitcoin (BTC) Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü. Yazı hazırlandığı sırada %7 civarında yükselişi devam ettiren BTC 61.600 dolardan alıcı bulmaya devam ediyor. Peki bu denli büyük bir yükselişi ne tetikledi? Günün en önemli gelişmeleri ele alıyoruz.

Bitcoin Neden Yükseliyor?

Bloomberg’in Bitcoin ETF haberi yükselişi tetikleyen ilk gelişme oldu. Piyasa yakın zamanda gelecek bir Bitcoin ETF onayına kendini hazırlıyor. SEC tarafından dün akşam paylaşılan duyuru da gelecek ETF için hazırlık şeklinde algılandı. SEC, Bitcoin’e maruz kalan ETF ve fonlar hakkında önemli bir uyarı yayınladı. Yatırımcıların bu tarz ürünlerin riskleriyle alakalı yeterli bilgi edinmesi isteniyor.

Kripto para piyasaları yeniden 2,5 trilyon dolara ulaştı. Bitcoin piyasa hakimiyeti %46,6 seviyesinde kaldı. Bitcoin piyasa değeri ise 1,1 triyon doların üzerinde bulunuyor. Yükselişle birlikte artan hacim yeniden 50 milyar dolar baremine yaklaştı. Altcoinler şimdilik BTC hakimiyeti sebebiyle ciddi bir fiyatlama yapmadı ancak gelecek Bitcoin ATH’si sıcak paranın altcoinlere girmesine sebep olabilir. Bu durumda günlük %100’ü aşan yükselişlere şahit olabiliriz.

Günün Önemli Gelişmeleri

SEC’in önünde yaklaşık 40 kripto ETF başvurusu bulunuyor. Bunların en az birkaçının onaylanacağına dair raporlar dolaşıma sokuldu. SEC onay süreçleri iki şekilde oluyor. Birincisi direkt olarak ETF için onay veriliyor. Diğer seçenekte ise son karar tarihine kadar dosya geri gönderilmiyor ve otomatik olarak ETF onaydan geçmiş oluyor. Şimdilik bu ikinci seçeneğin gerçek olma ihtimali üzerinde duruluyor.

Bloomberg, ProShares ve Invesco’nun önümüzdeki hafta onaylanabileceğine dair bir rapor yayınladı. İki ETF için de karar süresi dolmak üzere ve SEC şimdiye kadar bir netice bildirmedi. Bugüne kadar bitcoin ETF‘leri ABD’de ticaret için onaylanmadı, ancak Kanada ve diğer ülkelerde işlem gören muadilleri bulunuyor.

Avrupa borsasında listelenecek ilk birinci derece Bitcoin ETF onayı da birkaç saat önce geldi. Bu durum Avrupalı kurumsal yatırımcıların çok daha kolay ve güvenli şekilde Bitcoin yatırımı yapmasını sağlayacak.

Fidelity’nin küresel makro direktörü Jurrien Timmer bugün Yahoo Finance canlı yayınında Bitcoin’in 2023 yılından önce 100.000 doları göreceğini söyledi. Bu açıklama da Bitcoin’in yükselişini destekledi. Fidelity hali hazırda dünyanın en büyük finansal hizmet şirketlerindendir ve yönetimi altında 4,2 trilyon dolar değerinde varlık bulunuyor. George Soros’un Soros Fon Yönetimi de geçen hafta firmanın aile ofisi bölümünün Bitcoin’e sahip olduğunu açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Belarus’tan Kripto Para Madencileri İçin Önemli Karar: Özel Elektrik Tarifesi Uygulanacak
Next post Steam kripto para ve NFT’yi yasakladı