Çin Oyundan Çekiliyor mu? İşte Bitcoin Madenciliği Verileri

Çin’in kripto para birimlerini yasaklama hamlesi, Bitcoin madencilik endüstrisindeki büyük oyuncuların yeni yerler bulmasına neden oldu. Yaşanan toplu madenci göçü ile birlikte ülkenin madencilik hash oranı büyük oranda düştü.

Çin’in Madencilik Endüstrisindeki Çöküşü

Birkaç yıl önce, sohbete Çin’i dahil etmeden Bitcoin madenciliği kavramını tartışmak imkansızdı. Ülke, madenciliğin merkezi olarak hizmet etti ve zirvedeyken, dünya madencilik hash oranının %60’ından fazlasını elinde tutuyordu. Bu yüksek hash oranının sebebi Sincan bölgesi gibi ülkenin belirli bölgelerinde bulunan ucuz ve yenilenebilir enerjiydi.

Bu madencilik sektöründeki büyük hakimiyet, Çin Hükümetinin kripto para birimleri ve bunlarla ilgili faaliyetleri tamamen yasaklama kararının ardından çöküşe geçti. 2021’de artan Hükümet baskı ile madenciler baskının daha az olan yerlere göç etmeye başladı.

CCAF Dijital Varlıklar Başkanı Michel Rauchs’a göre,

Ülkedeki madencilik faaliyetleri Eylül 2019’da dünyadaki toplam Bitcoin madenciliğinin %75.53’lük bir seviyeden sıfıra düştüğünü gözlemleniyor. Madenciler ülkeden ayrılırken, küresel hash oranları saniyede 180,67 milyon terahash’ten saniyede 84,79 milyona düştü.

Madenciler ayrılırken, Huobi gibi kripto para borsaları da ve çıkışa öncülük etti. Bitmain gibi madencilik cihazı satan şirketler Çin’e sevkiyatını durdurduğunu açıkladı.

ABD Bitcoin Madencilik Şirketlerine Kucak Açıyor

Madencilerin Çin’den çıkışını takiben, birkaç bölge Çin’in bıraktığı boşluğu dolduruyor. ABD Bitcoin madenciliği için yeni dünya lideri olmaya aday gibi duruyor. Alternatif Finans Cambridge Merkezi (CCAF) yayınladığı rapora göre, ABD küresel hash oranının 35.4% elinde tutuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Yüz Kat Değerlenecek! En Popüler Kripto Analisti Yükseliş İçin 4 Neden Saydı!
Next post 2022’de küresel iflaslar yüzde 15 artacak