Dolar ve Euro kuru haftaya yeni rekor kırarak başladı

Geçtiğimiz hafta 9,27 ile rekor seviyeye çıkan USD/TRY kuru, yeni haftaya da yükselişle başladı ve son saatte 9,2955 ile yeni zirveyi gördü. EUR/TRY 10,7630, GBP/TRY 12,77 ve CHF/TRY 10,05 ile yeni tarihi seviyeleri gördü.

Bu hafta yapılacak PPK toplantısı yurt içinde takip edilecek en önemli gelişme olurken piyasalardaki beklentiler de farklı.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun Eylül’de faiz indiriminin sürpriz olmadığını söylemesine karşın piyasalarda büyük oranda faizlerin sabit bırakılması bekleniyordu. Bu ayki toplantı öncesinde CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile görüşen Kavcıoğlu, görüşme sonrası gazetecilerin “Faiz indirimi devam edecek mi?” sorusuna, “Üyelerle görüş alışverişi yapıyoruz, tartışıyoruz, inşallah en hayırlı karar olur.” açıklamasını yapmıştı.

Piyasalarda çoğunluk 50 baz puanlık ölçülü de olsa bir faiz indirimi geleceğini düşünüyor. Ancak kurdaki yükselişin hızlanması ve enflasyonun da kur etkisiyle gelecek ayda artması olasılığı göz önüne alınınca Merkez’in bu ayı pas geçebileceği de düşünülüyor. Perşembe günü yapılacak toplantı öncesinde TL’deki oynaklık devam edebilir. Küresel tarafta doların da son bir yılın en yüksek seviyelerini koruması kurda çift taraflı baskıya neden oluyor. 9 seviyesinin aşılmasının ardından yeni rekor olan 9,29’a çok kısa sürede ulaşıldı.

 

 

 

 

 

Investing.com – Necdet Erginsoy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Altın Fiyatlarında Son Durum Ne? Haftaya Nasıl Başladı?
Next post Elon Musk Kripto Para Paylaşımlarına Devam Ediyor