Tekirdağ depremi o uzmanın dediğini akla getirdi: “Marmarayı ve evlerinizi bırakıp gidin”

Marmara Denizi, Tekirdağ’ın Şarköy ilçesi açıklarında 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem İstanbul’dan da hissedildi. AFAD’dan yapılan açıklamaya göre depremin 7 kilometre derinlikte meydana geldiği bildirildi.

“Marmarayı ve evlerinizi bırakıp gidin”
Bandırma’da düzenlenen ” Geçmişten Geleceğe Marmara Depremleri” konulu konferansta konuşan İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Cenk Yaltırak, “Depreme karşı önlem ve tedbir almazsanız Marmara’yı ve evlerinizi bırakıp gidin” dedi.

Prof. Dr. Yaltırak, “Geliyoruz bakıyoruz salon bomboş. Yani ölüme razıyız. Razı geliyoruz. İşin kötü yanı doktor da razı geliyor. Doktorda bizi masada bıraktı. O zaman başka bir çare yolu öneriyorum, aklı başında olan Marmara’dan gitsin. Ne mal bıraksın, ne mülk bıraksın, hepsinin değeri varken hepsini sarsın gitsin. Kendisi için, ailesi için çocukları için. Yok ben buradan gidemem, bunların hepsi hikaye. Nasıl kanser olduğunuzda kemoterapiyi alma zorunda hissediyorsanız kendinizi bu da öyle bir şey. Kötü bir şey ama gerçek yani. Onun için gerçekten kaçmayın yüzleşin gerçekle. Tedbirler alın, önlemler alın. Yenileyeceksiniz, yeniliyemiyorsanız bırakın gidin. Ölmeyin. Tabut almadı ya ev aldık. Kirada oturanlar hiç oturmasın. Nem olmuşsa, sutunlara su almışsa, en alt katlar nem almışsa, karnabahar gibi olmuşsa duvarlarınız oturmayın yani. Bina içeriden çürümüştür yani. Çaresiz değilsiniz, asıl çaresizliği kendiniz yapıyorsunuz. Tedbir alın bilimi doğru takip edin” açıklamasında bulundu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Hasan Mandal yeniden TUBİTAK Başkanı oldu
Next post Ethereum cüzdanında yıllar sonra ilk hareket: Değeri 2 bin kattan fazla arttı