ÖZEL HABER – Mevcut zamlar ışığında Netflix paketi almak için, Türkiye’de ve Romanya’da 2 saat, ABD’de 45 dakika çalışmak gerekiyor

Netflix’in Türkiye’deki fiyatlarını yükseltmesi büyük tepkilere neden oldu. Mevcut paket fiyatlarında artışa giden Netflix Türkiye; Temel Plan Ücretini 26,99 liradan 37.99 liraya, Standart Plan Ücretini 40,99 liradan 57.99 liraya ve Özel Plan Ücreti yüzde 54,99 liradan 77.99 liraya çıkardı.

Peki Netflix’in diğer ülkelerdeki fiyatları nasıl?
ABD- Netflix’i en çok kullanan ülkeler arasında yer alan ABD’de fiyatlar Türkiye ile kıyaslandığında oldukça yüksek seyrediyor. ABD’de en düşük paket 9.99 dolar, yani 148 TL, Standart paket 15.49 dolar yani 230 TL ve Premium paketin fiyatı ise 19.99 dolar yani 294 TL. Peki bir ABD vatandaşı mevcut asgari ücret baz alınırsa kaç saat çalışarak en düşük pakete sahip olabilir? ABD’de mevcut asgari ücret saatlik 15 dolardır, yani bir ABD vatandaşı 1 saatten az çalışarak en düşük paket aboneliğini satın alabilir, hatta standart paket üyeliği tam 1 saatlik çalışmasına eşit de denebilir.

ROMANYA- Mevcut durumu gözler önüne sermek için orta ölçekli bir Avrupa ülkesini de incelememize dahil ettik. Romanya’da en düşük Netflix paketi 7.99 Euro, yani 128 TL, yani ABD’den bir nebze daha ucuz ama yine de Türkiye’den daha pahalı. Standart paketin fiyatı ise 9.99 Euro yani 160 TL, bu da ABD’den oldukça ucuz fakat yine Türkiye’den çok pahalı bir rakam. En son paket olan Premium paket ise 11.99 Euro, yani 192 TL. Bu rakam TL kuru baz alındığında ABD’den 100 TL daha ucuz. Peki bir Romanya vatandaşı mevcut asgari ücretiyle kaç saat çalışarak en düşük paketten satın alabilir? Bir Romanya vatandaşı ise ortalama 2 saat çalışarak en düşük pakete sahip olabilir.

 

 

Peki bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kaç saat çalışarak Netflix paketi satın alabilir?
ABD’de bir asgari ücretli ortalama 1 saatten az bir süre çalışarak en düşük pakete abone olabiliyordu. Hatta Standart paket ücretini tam 1 saat çalışarak ödeyebiliyordu. Romanya vatandaşı ise 2 saat çalışarak en düşük Netflix paketine sahip olabiliyordu. Türkiye’de ise asgari ücretle çalışan bir vatandaş 2 saat çalışarak mevcut zamlı Netflix paketlerinden en düşüğüne sahip olabiliyor. Bu rakam mevcut ülke kurları baz alındığında Romanya ile aynı seviyeyi gösteriyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Hangi altcoin ödeme araçları arasına girdi?
Next post Londra Kitap Fuarı’nda hangi Türk yazara büyük ilgi gösterildi?