Yellen’in açıklamaları kriptolara olumlu yansıdı

“Bu hafta açıklamaların ardı ardına geldiği, piyasalar için oldukça hareketli bir haftaydı. ABD Hazine Bakanı Yellen’in açıklamaları ise hafta sonuna doğru piyasalara olumlu yansıdı ve Bitcoin 28.750$ seviyelerini test etti.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz, piyasadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

ABD Hazine Bakanı Yellen daha önce yaptığı açıklamalarda banka mevduatları konusunda kapsamlı sigorta sağlamayı düşünmediklerini ifade etmişti, fakat dün mevduatı güvende tutmak için gerekli önlemlerin alınacağını açıklamasıyla birlikte ABD borsalarını destekledi. S&P 500 %0,23 artış gösterirken Nasdaq %1,01 ile günü kapattı. Nasdaq’taki bu yükseliş kripto para piyasasına da yansıdı. Bitcoin dün %3,8 artış gösterirken 28.750$ seviyelerini test etti. Ethereum ise Bitcoin’e nazaran daha iyi bir performansla %4,5 artışla 1.857$ seviyelerine kadar bir yükseliş yaşadı. Bu sabah saatlerinde ise vadeli endeksler ve kriptolara bakıldığında karışık bir görünüm hakim.

Dün ayrıca ABD’den işsizlik haklarından yararlanma başvuruları açıklandı. Rakamlar beklentilerin altında gerçekleşti ve banka iflaslarına rağmen işgücü piyasasının güçlü seyir sürdürdüğüne işaret etti. İşgücü piyasasındaki güçlü seyirle birlikte FED’in artışlarına devam edeceği beklentisini desteklenmeye devam etti.

Kripto piyasasının toplam değeri dün yaşanan artışla birlikte psikolojik direnç olan 1 trilyon doların üzerinde 1.15 trilyon dolar seviyelerinde hareketlilik gösteriyor. Bitcoin’in dominasyonu %47,3 Ethereum dominasyonu ise %19,2 seviyelerinde yer alıyor. Bugün OMG, MASK, DUSK ve JOE çift haneli kazançlarla Bitay’da en çok yükselen kripto paralar olarak öne çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post İş Bankası Grubu tarıma yöneliyor
Next post Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans oldu