Garanti BBVA Ramazan Bayramı kredi kartı harcama verilerini açıkladı

Garanti BBVA Ödeme Sistemleri (GÖSAŞ), Ramazan Bayramı kapsamında, Garanti BBVA kartları ile Garanti BBVA POS’larından yapılan işlemler üzerinden gerçekleştirdiği araştırma verilerini açıkladı. 2022 ve 2023 yıllarının Bayram haftasını kapsayan araştırma; yıldan yıla alışverişlerin en fazla hangi sektörlerde arttığına, tüketici ve şehir bazında değişimlere dair veriler sunuyor.

Ramazan Bayramında geçen yıla oranla harcamaların en fazla arttığı sektör Araç Kiralama-Satış-Servis oldu…
30 Nisan – 8 Mayıs 2022 ile 15 – 23 Nisan 2023 tarihlerinin kıyaslandığı araştırmaya göre, araç kiralama-satış-servis sektörü geçen yıla oranla harcamalarda %161’lık büyümeyle ilk sırada yer aldı. Bunu %136’lık artışla giyim ve aksesuar takip ederken, üçüncü sırada %133 artışla eğitim-kırtasiye-ofis olarak gruplandıran sektör yer aldı.

Peşin ödemeler yüzde 80 arttı…
Ramazan Bayramı haftasında ödemelerin %70’i peşin, %30’u taksitli şekilde gerçekleştirildi. Araştırmaya göre bayram kapsamında gerçekleştirilen peşin ödemeler bir önceki yıla oranla %80 arttı. Taksitli alışveriş verilerine bakıldığında ise %159’luk bir artış gerçekleştiği gözlemlendi. Taksitli alışverişler en çok artış araç kiralama-satış-servis sektöründe %186 oranıyla gerçekleşti.

Temassız ödeme alışkanlık haline geldi, her iki işlemden biri temassız gerçekleşti…
Geçtiğimiz yıllarda yaşanan pandemi etkisiyle hızla yaygınlaşan kartla temassız ödeme tercihlerindeki artış bu Ramazan Bayramında da devam etti. Temassız ödemelerde bir önceki yılın aynı dönemine göre %128’lik bir büyüme gerçekleşirken, geçen yıl toplam alışverişler içinde %40 olan temassız işlemler payı bu Bayram döneminde %50’ye ulaştı, her iki işlemden biri temassız yapıldı.

İnternetten alışveriş büyümeye devam etti…
Son birkaç yıldır hızla büyüyen e-ticaret sektöründeki harcamalara bakıldığında, bu yıl Ramazan Bayramında 2022 yılına oranla %96’lık bir artış gözlemlendi. E-ticaretin toplam harcamalar içindeki payı Türkiye genelinde %26 düzeyinde olurken, şehirler bazında en yüksek oran %37 ile İstanbul’da gerçekleşti. Diğer taraftan kadınlar e-ticaret harcamalarını %103, erkekler %92 arttırdı.

Alışverişlerini en fazla arttıran iller Şırnak, Gaziantep ve Diyarbakır…
Garanti BBVA Ödeme Sistemleri’nin verilerine göre Ramazan Bayramı döneminde kartla yapılan harcamaların geçen yıla oranla en fazla arttığı iller Şırnak (%244), Gaziantep (%177) ve Diyarbakır (%160) olarak sıralandı. Bu illeri sırasıyla Batman (%154), Kayseri (%138), Adana (%134), Konya (%117), İstanbul (%116) ve Eskişehir (%114) takip etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Anadolu Hayat Emeklilik’in aktif büyüklüğü 95,3 milyar TL’yi aştı
Next post ING Türkiye’den globale üst düzey atama