Seçimler ikinci tura kalırsa ne zaman yapılacak?

2. tura nasıl, hangi durumda kalır sorusunun cevabı merak konusu. 14 Mayıs Pazar günü tüm Türkiye sandık başına gitti. Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili seçim sonuçları vatandaşlar tarafından takip ediliyor. Seçmen seçimlerin hangi durumlarda 2. tura kalacağını araştırıyor. Peki Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçiminde 2. tur nasıl olacak?

14 Mayıs Pazar günü Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili seçim sonuçları için vatandaşlar sandık başına gitti. Vatandaşlar arama motorlarında “2. tura nasıl, hangi durumda kalır?”, “Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçiminde 2. tur nasıl olacak?” sorusunun cevabını araştırıyor. İşte konuya ilişkin tüm merak edilenler ve cevapları…

2. tur seçimler ne zaman?

YSK, 14 Mayıs 2023 seçim takvimini açıkladı. Buna göre Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalırsa, 2. tur seçimler 28 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak.

Cumhurbaşkanı adayının, seçilebilmesi için geçerli oyların salt çoğunluğunu alması (en az yüzde 50 oran + 1 oy) gereken iki turlu sistemle seçilir. Hiçbir aday salt çoğunluğu sağlayamazsa, ilk turda en çok oy alan iki aday arasında ikinci tur yapılır ve ardından salt çoğunluğu alan aday seçilir.

.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Fatih İlçe seçim kurulu önünde hareketli dakikalar…
Next post Sandıkların yüzde 47,08 oy girişi yapıldı