“Sektörün geleceği için özel güvenlik görevlilerinin özlük hakları yeniden düzenlenmeli”

Özel güvenlik sektörünün en köklü ve önde gelen sivil toplum kuruluşlarından biri olan Güvenlik Servisleri Organizasyon Derneği (GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU, büyük bir emek ve özveriyle hizmet veren özel güvenlik görevlilerinin 26-30 Haziran Özel Güvenlik Günü ve Haftası’nı kutladı. Özel güvenlik görevlilerinin özlük hakları ve çalışma koşullarının 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetleri kapsamında yeniden düzenlenmesi gerektiğinin altını çizen KÖSEREİSOĞLU, vefat ve yaralanma durumunda tazminat ödenmesi ve SGK iş tanımları listesine özel güvenlik sektörü başlığı eklenmesinin, sektörü olumlu yönde etkileyeceğini söyledi.

19 yıl önce özel güvenlik hizmetlerinin yasal çerçevesini belirleyen ve 26 Haziran 2004’te yürürlüğe giren Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun çerçevesinde 26-30 Haziran, Özel Güvenlik Günü ve Haftası olarak kutlanıyor. Sektörün doğru çalışma ilkeleri ve asgari standartlarını oluşturma hedefiyle faaliyetlerini gerçekleştiren Güvenlik Servisleri Organizasyon Derneği (GÜSOD) Başkanı Murat KÖSEREİSOĞLU, zor şartlar altında görevlerini yerine getiren 355 bini aşkın çalışanın Özel Güvenlik Günü ve Haftası’nı kutladı. GÜSOD Başkanı KÖSEREİSOĞLU, Özel Güvenlik Günü ve Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, sektörün başta gelen sorunları arasında yer alan özel güvenlik görevlilerinin özlük hakları konusunda iyileştirilme yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Sektörün; asıl sermayesinin insan gücü olduğunun da altını çizen KÖSEREİSOĞLU, “Kamu düzeninin korunmasında genel kolluk kuvvetleriyle beraber çalışan ve huzurun, güvenin, asayişin, can ve mal emniyetinin temininde önemli görevler üstlenen özel güvenlik görevlileri, riskli ortamlarda ve zor şartlarda görev yapıyor. Bu nedenle de sektörümüzün en büyük gereksinimi deneyimli ve nitelikli iş gücü. Sektörümüzde 355 bini aşkın özel güvenlik görevlisi istihdam ediliyor. Ancak bu alanda çalışmak isteyenler, sektörü geçici olarak tercih ediyorlar. Başka bir iş bulduklarında riskin daha az, çalışma koşullarının ise daha iyi olduğu sektörlere geçiş yapıyor. 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetleri yasası ve ilgili Yönetmeliği kapsamında, özlük haklarının yeniden düzenlenmesi, fazla mesai ücretlerinin yükseltilmesi, genel tatil ücretlerinin ve yıllık izin haklarının artırılmasıyla birlikte özel güvenlik görevlilerine vazife malullüğü hakkının tanınmasının da gerekli olduğunu düşünüyoruz. Özel güvenlik görevlilerinin vefat etmesi ve yaralanması durumunda tazminat ödenmesi ve SGK iş tanımları listesine özel güvenlik sektörü başlığı eklenmesinin, sektöre çok olumlu katkılarının olacağına inanıyoruz” dedi.

“Alan eğitimleriyle sektördeki istihdam sorunun önüne geçilebilir”

Öte yandan özel güvenlik görevlilerine hizmet verdikleri alanla ilgili uzmanlık eğitimlerinin verilmesi gerektiğinin de önemine dikkat çeken KÖSEREİSOĞLU, “Belirlenen alanlarda uzmanlık eğitimlerinin planlanması ve bu konuda sınav sisteminin hayata geçirilmesi gerekiyor. Bu eğitimlerle sektörde çalışan özel güvenlik görevlileri hem ihtisaslaşmış olacak hem de özlük hakları konusunda iyileştirme çalışmalarının yolu açılacaktır. Özellikle günümüz şartları göz önüne alındığında bu eğitimlerin eksikliğini daha fazla hissediyoruz. Özel güvenlik görevlileri için hizmet verdikleri alanların gerektirdiği mesleki standartların ve yeterliliklerin tanımlanarak yazılı hale getirilmesi, bu yapılırken de uluslararası standartların referans alınmasında fayda var. Belirlenen alanlarda uzmanlık eğitimleri her ne kadar uzun yıllardır gündemde olsa da henüz bu konuyla ilgili bir düzenleme yapılamadı. İhtisaslaşma ve alan eğitimleri sayesinde hem sektörümüzde yaşanan hızlı sirkülasyonun önüne geçilmiş olacak hem de istihdam sorunu azalacaktır” diye konuştu

Açıklamalarının ardından huzur ve güvenlik konusunda kolluk kuvvetlerinin büyük destekçisi olan ve güvenle yaşamamıza katkı sağlayan özel güvenlik görevlilerine cesaretleri ve her zorluğa rağmen verdikleri emekleri için teşekkür eden KÖSEREİSOĞLU, sektörde hizmet veren herkesin 26-30 Haziran Özel Güvenlik Günü ve Haftası’nı kutladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post George Soros hayatını kaybetti
Next post AB’den Türkiye için büyüme tahmini