Perakende güveni Nisan ayında arttı

TEPAV Perakende Güven Endeksi, Nisan 2023’te bir önceki aya göre 6,5 puanlık, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 19,8 puanlık artışla 0,5 puan değerini aldı. TEPE anketine katılan perakendecilerin işlerin durumunu kötüleştiğini belirtenlerin oranı düştü, işlerinde iyileşme bekleyenlerin oranı ise arttı. Önümüzdeki 3 ayda satış fiyatlarında artış beklentisi yükseldi.

Perakende güveni geçen yıla ve geçen aya göre artış gösterdi. TEPE değeri, geçen yılın aynı dönemine göre 19,8 puan, geçen aya göre ise 6,5 puan arttı. Bu artışta işlerin durumu göstergesindeki iyileşme etkili oldu. Ancak, mevcut stok düzeyinin normalin üzerinde olması endekse olumsuz olarak yansıdı.

Perakendecilerin önümüzdeki 3 aya yönelik satış beklentileri arttı. Beklentilerin denge değeri 9,8 puan oldu ve bir önceki aya göre 11,5 puan, bir önceki yılın aynı ayına göre ise 17,4 puan arttı.

İşlerin durumuna ilişkin değerlendirmeler geçen yıla kıyasla iyileşti. Nisan 2023’te işlerin durumuna yönelik değerlendirmeler -30,6 puan değerini aldı ve Mart 2023’e göre 5,6 puan, Nisan 2022’ye göre ise 36,9 puan arttı. Katılımcıların yüzde 8,9’u işlerinde artış olduğunu belirtirken, yüzde 36,6’sı düşüş olduğunu ifade etti. İşlerinde bir değişiklik olmadığını belirtenlerin oranı ise yüzde 54,5 olarak belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Zorlu Tekstil Hometex fuar’ında yenilikçi ürünleriyle dikkat çekti
Next post Levi’s 501’in 150’nci yılını kutladı