13. Bitcoin Pizza Günü kutlanıyor

İki adet pizzanın 10 bin Bitcoin karşılığında satın alındığı 22 Mayıs 2010 tarihi, ilk Bitcoin alışverişinin yapıldığı gün olarak kabul ediliyor ve her yıl “Bitcoin Pizza Günü” olarak kutlanıyor. Türkiye’yi Bitcoin ile tanıştıran BtcTurk, 13’üncüsü kutlanan bu anlamlı gün nedeniyle BtcTurk Pro uygulaması üzerinden 22-23 Mayıs tarihlerinde Bitcoin alım işlemi yapan 30 kullanıcıya Blockstream Jade donanım cüzdanı kazanma imkânı sunuyor.

18 Mayıs 2010 tarihinde BitcoinTalk forumunda “Laszlo” isimli bir kullanıcı, birkaç pizza için 10 bin BTC ödemek istediğini belirten bir mesaj yayınladı ve ev yapımı ya da herhangi bir pizzacıdan verilecek siparişi de kabul edebileceğini belirtti. Sevdiği pizzaları da tarif etmeyi ihmal etmeyen Laszlo, diğer kullanıcılardan gelecek cevapları beklemeye başladı. Bazı forum kullanıcıları ilgilenmiş olsa da pizzalarına kavuşamayan Laszlo, nihayet 22 Mayıs 2010 günü, 10 bin BTC ile başarıyla pizza aldığını duyurdu. İki pizzanın 10 bin BTC karşılığında satın alındığı 22 Mayıs 2010 tarihi ticari anlamda ilk Bitcoin alışverişinin yapıldığı gün olarak kabul ediliyor ve her yıl “Bitcoin Pizza Günü” olarak kutlanıyor.

Pizzaların bugünkü değeri

2010 yılında 41 dolara karşılık gelen o pizzalara verilen 10 bin Bitcoin’in güncel değeri ise yaklaşık 268 milyon dolar seviyesinde. O günkü alışverişin bugün karşılığını hesapladığımızda karşımıza çok büyük bir değer çıksa da Bitcoin’in 2010 yılında henüz sadece teknoloji ile ilgili kişiler tarafından tanınmış olduğunu göz ardı etmemek gerekiyor.

BtcTurk’ten Pizza Günü nedeniyle Blockstream Jade donanım cüzdanı 

Türkiye’nin ilk Bitcoin ve kriptopara alım satım platformu BtcTurk, Bitcoin Pizza Günü’nü kullanıcılarına yönelik sektörde geniş ilgi gören bir donanım cüzdanıyla kutluyor. BtcTurk Pro uygulaması üzerinden, 22 Mayıs saat 12.00 ile 23 Mayıs saat 12:00 aralığında BTC/TRY işlem çiftinde alım işlemi yapan 30 kullanıcıya Blockstream Jade donanım cüzdanı armağan ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post TÜSİAD’tan iklim kriziyle ilgili rapor
Next post Güne düşüşle başlayan gram,çeyrek ve cumhuriyet fiyatları