Tekfen Holding YKB Vekili Mehmet Erten, SANTRAL’e konuştu… “Halka arz danışmanım 5 lira fiyat biçse ve bir hafta sonra tavan fiyatı 15 lira olsa sen bana ne yaptın derim”

OSMAN KILIÇ/SANTRAL

Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Erten, SANTRAL’e özel açıklamalarda bulundu.
Borsaya yönelimle ilgili yorumunu da paylaşan Erten, “%30 mevduata faiz alıyorsun ama resmi açıklanan yıl sonu enflasyonumuz %58, dolayısıyla buradan bir para kazanamayacağından borsaya bakmaya başladı” dedi. Borsada son halka arzların eşit dağılım esasına göre kurgulandığı için her talep sahibine mutlaka bir pay verildiğine dikkat çeken Erten, “Herkes borsaya akın etti. Şirketler de krediye erişimde zorluk yaşadıkları için zaman zaman tahvil ihracıyla; zaman zaman da halka açılma yöntemine başvurdu” diye konuştu. “Özellikle halka açılmalarda şöyle bir furya var: “Kaç tavan görürüz.” Şimdi bir şirket sahibinin halka açıldıktan sonra kaç tavan görürüz tahmini ile yatırımcı toplaması ya şirketin değerini bilmediğini ya da başka bir nedenle şirketini değerinin altında halka arz etmeye hazır olduğunu gösteriyor” değerlendirmesinde bulunan Erten, “Ben şirket sahibi olarak halka açılsam benim halka açılma danışmanım 5 lira fiyat biçse halka arzdan bir hafta sonra o 5 lira tavan fiyatı 15 lira olsa sen bana ne yaptın derim. 15 lira potansiyeli olan bir hisseyi; 5 liraya niye sattırdın bana ancak buna razıysa ve bunu marifet olarak görüyorsa o zaman başka bir hesap var” ifadelerini kullandı.

“Borsadaki yatırımcı adetinin artması önemli”
Borsadaki yatırımcı adetinin artmış olmasının önemli olduğuna vurgu yapan Erten, “Rasyonel politikalar sonrasında bu nasıl etkilenir: Umarım bir kısmı orada kalır ki sermaye tabana yayılsın. Halka arzlar başarılı olsun; çünkü Türkiye’nin ettiği tasarrufları finansal ve ekonomik sistemde daha fazla tutması lazım. Borsayı burada faiz yok kar var anlayışı içinde daha geniş kitlelere benimsetebilirsek şirketlerin buradan sermaye toplamaları hem ekonomik manada âtıl duran tasarruflarımızı sistemde tutmamıza yarar hem de şirketlerin bilançolarında borç özkaynak dengesini özkaynak lehine büyütür” dedi. Dolayısıyla krediye erişim şikayetlerinin de azalabileceğini bildiren Erten, “Bankalar da bu manada hem kurumsal iletişim ilkeleri açısından hem bilanço şeffaflığı açısından daha tutarlı daha rahat okunabilir ve değerlendirilebilir bilançolarla karşı karşıya kalırlar” şeklinde konuştu.

Röportajın tamamı SANTRAL’in Eylül sayısında, santraldergi.com adresinden ÜCRETSİZ okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Oğuz Holding’ten 10 milyon dolarlık soğuk kahve yatırımı
Next post Doğuş’un yeni fonksiyonel çayları büyük bir lansmanla tanıtıldı