ANAMOB Mobilya Ödülleri sahiplerini buldu

Nobel Expo Fuarcılık A.Ş. tarafından 4-8 Ekim tarihleri arasında Kayseri Mobilya Sanayicileri Derneği (KAYMOS) ve Kayseri OSB işbirliği ile düzenlenen ANAMOB – Anadolu Mobilya Fuarı’nın ikinci gününde ödül töreni ve gala yemeği gerçekleştirildi. Bu yıl ilki düzenlenen ödül töreninde 82 katılımcı 9 kategoride yarışırken, sektörün öncü firmalarının en başarılı tasarımları da sahiplerini buldu. Tören; Kayseri Valisi Sn Gökmen Çiçek, Kayseri Belediye Başkanı Sn. Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri Ticaret odası Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ömer Gülsoy, Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, Nobel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Sn. Erhan Çelik ve KAYMOS Başkanı Sn. Hasan Arapoğlu, kamu ve özel sektör temsilcileri ile basın mensuplarının yoğun katılımı ile gerçekleştirildi.

Bu yıl ilki düzenlenen ANAMOB Ödülleri’ne 82 öncü firma, 9 ana kategoride başvurdu. Mobilya sektörünün gelişimine katkıda bulunmak ve tasarımın sektör için önemini vurgulamak amacıyla organize edilen ödül töreninde firmalar; ergonomi, tasarım, konfor, kullanışlılık gibi kriterler göz önüne alınarak değerlendirildi.

KAYSERİ FİRMALARI İLE LİBYA VE BAĞDAT’TA FUAR YAPACAĞIZ

Nobel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Çelik: “Size her ürünü bulabileceğiniz bir fuar değil, çok konforlu bir merkez sunduk. Yabancı misafirlerimize sesleniyorum ki; Kayseri sadece mobilyanın değil, kapı üretiminin, elektrikli ev aletlerinin, yan sanayinin ve pek çok şeyin merkezi. Çok kısa bir süre sonra sizler buraya sadece mobilya almaya değil saydığım sektörler de de satın almalar için geleceksiniz. Çünkü, Kayseri Türkiye’nin fuar şehri olacak. Geçen hafta Irak Ticaret Bakanıyla imzaladığımız anlaşma sonrası 01.01.2024 tarihi itibariyle Bağdat Uluslararası Fuar Alanı’nın işletmesini aldık. Kapı sektörünün çok değerli temsilcilerinin özel bir istekleri vardı Sayın Valim, Libya’da fuar istiyorlardı. Bu noktada devletimizin teşvikleri var. “Devletimiz hangi oranda teşviği uygun görüyorsa üzerini biz üstlenmeye hazırız ve cebinizden bir kuruş çıkmadan sizi Libya’da ağırlamaya hazırız” demiştim. Bu fuarla ilgili müjdeyi burada vermiştim. Mobilya konusunda biliyoruz ki Irak, çok önemli bir ihracat merkezi ve 1 Ocak itibariyle Bağdat Uluslararası Fuar Alanı bize geçtikten sonra mayıs ayı gibi planlanıyor ki yapılacak ilk mobilya fuarında devletimizin verdiği teşviğin üstünü Nobel Şirketler Grubu karşılamak üzere salona gelen tüm katılımcılarımızı Bağdat’ta ağırlamak istiyoruz. Katılımcılarımız 68 ülkeye ulaştı, bir sonraki sene 108 ülkeye ulaşalım” açıklamasında bulundu.

“KAYSERİMİZ MOBİLYA ÜRETİM ÜSSÜ”

Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitçi: “500 büyük sanayi kuruluşu listesinde Kayseri’den 4 şirket var. İkinci beş yüzde de Kayseri’yi göreceğiz. Baktığımızda kapasite açısından inanılmaz rakamlar var. Özellikle bizim biliyorsunuz ölçeğimiz diğer illere göre daha büyük. 600’ün üzerinde sanayi ve ticarete kayıtlı şirketimiz var. Bizim odalarımıza kayıtlı 600 şirketin 27 bin çalışanı mevcut. Böyle kapasite kimsede yok. Türkiye’de üretilen her iki sandalyeden birisi, her dört bazadan bir tanesi Kayseri’de üretiliyor. Avrupa’dan Amerika’ya, Ortadoğu’ya kadar birçok yerde varız. Müşteri kaliteye gelir rekabete gelir. Bizim sanayicimiz bunu çok iyi beceriyor. Yine sadece mobilya tek başına değil, yan sanayi ile büyüyor. Kayseri’de kumaş, sünger, yay kapitone inanılmaz derecede birçok yere ihracat ediliyor. Yataklık kumaşın yüzde 20’sini biz üretiyoruz, süngerin Türkiye’de 3’te 1’ini biz üretiyoruz. Erhan Bey’e katılıyorum; ana sektörü destekleyen yan sanayi de çok gelişmiş. Türkiye’nin 2. ihracat şehriyiz. İnşallah diğer sektörlerde de birlikte ve beraber fuar düzenleyeceğiz” açıklamasında bulundu.

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek: “Çok güzel bir fuar dönemi geçiriyoruz. KAYMOS Başkanı’mıza ve Erhan Bey’e çok teşekkür ediyorum” derken, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç: “Mobilya üretim üssü Kayseri’mizin sadece mobilya ile değil her yönüyle konuşulması bizi onurlandırdı. Büyük emeği bulunan Nobel Şirketler Grubu’na çok teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy: “Gönlümüzden geçen Kayseri’mizin bir fuarlar şehri olması. Sadece mobilya değil, A’dan Z’ye dışarıdan gelen katılımcılara faydası var. Erhan Bey’e ve değerli ortağı Murat Bey’e teşekkür ediyorum ve özel teşekkürüm de Sayın Valimize” dedi.

Kayseri Mobilya Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Arapoğlu: “2023 yılı ANAMOB Fuarı tüm coşkusuyla başladı. Bu süreçte bizden desteklerini esirgemeyen, Sayın Valim başta olmak üzere tüm protokole teşekkür ediyoruz. Yönetim Kurulu olarak Kayseri mobilyasını bir dünya markası haline getirmeye elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

82 FİRMA 9 KATEGORİDE YARIŞTI

Kayseri Nuh Hacı Yazgan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi- İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Akademisyenleri Doç. Dr. Kubulay Çağatay, Dr. Öğr. Üyesi Gözde Kuzu Dinçbaş, Dr. Öğr. Üyesi Merve Çetinkaya Sönmez, Dr. Öğr. Üyesi Masoumeh Khanzadeh ve Kayseri İç Mimarlar Odası Temsilcisi Ezgi Aksu’nun jüri üyeliği ile düzenlenen ANAMOB ödülleri sahiplerini buldu. İlk kez gerçekleştirilen ödül töreninde en iyi stant ödülünün sahibi birincilik ile; Elitra Mobilya olurken, ikincilik ödülü Zeen Tasarım’a üçüncülük ödülü ise Sanna Mobilya’ya takdim edildi. Ürün geliştirmede, özgün çalışmalar yaratan ve toplumu konu alan Dünya Mobilya ise en iyi yatak baza seti dalında birincilik ödülünün sahibi oldu. Ödül gecesinde aynı dalda yarışan Cardinya Mobilya’ya ikincilik, Uyku Dünyası’na ise üçüncülük ödülü verildi. Koltuk takımı dalında Zen Tasarıma birincilik ödülü takdim edilirken yatak odası takımı dalında ise Maxioma Mobilya birinciliğin sahibi oldu. ANAMOB Ödül töreninin en iyi yemek odası ödülü sahibi Maximo Mobilya, en iyi genç odası ödülünün sahibi ise Palmera Mobilya oldu. Yarışmasında en iyi masa sandalye dalının ödülü de Fatih Yıldız Masa Sandalye’ye takdim edildi. Tüm dünyadan, 61 ülkeden alıcıların geldiği ANAMOB Anadolu ve Mobilya Fuarı ödül töreninin, yenilikçi ürün ve bahçe mobilyası dallarının birincilik ödülünün sahibi ise Trendmilyon oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, CarrefourSA’nın sukuk ihracını gerçekleştirdi
Next post Teksan, bu yıl da İSO 500 şirketleri arasında yer aldı