İnfo Yatırım banka dışı aracı kurumlar arasında varant ihraç eden ilk aracı kurum oldu

Sermaye piyasalarının öncülerinden İnfo Yatırım, banka aracı kurumları dışında varant ihraç eden ilk aracı kurum oldu. İnfo Yatırım yenilikçi İnfo Varant ürünüyle Türkiye sermaye piyasalarına ve portföy zenginliğine katkı sunmayı amaçlıyor. Varantlar yatırımcılara Borsa İstanbul’da yapabileceği işlemlerle çeşitli varlıklara dayalı, yükselen ve düşen piyasa beklentisine kaldıraçlı yatırım yapma imkânı sunuyor. İnfo Yatırım’ın yatırım kuruluşu varant ve sertifikalarına ilişkin başvurusu 30.01.2024 tarihinde SPK tarafından onaylanırken ihraç edilen varantlar 14 Şubat 2024 tarihinde Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı. 

30 yıllık geçmişiyle Türkiye’nin en köklü aracı kurumlarından İnfo Yatırım, sermaye piyasalarındaki öncü rolünü sürdürerek bir ilke daha imza atıyor. Yatırımcılar için daha fazla ürün çeşitliliği ile ‘yatırım süpermarketi’ olma çalışmalarını yoğunlaştıran İnfo Yatırım, ilk kez banka dışı bir aracı kurum olarak varant ürünü ihraç etmeye başladı. Yatırımcılar böylece İnfo Yatırım’ın ihraç etmiş olduğu varantlar ile hem kısa vadeli yatırım amaçlı portföylerini çeşitlendirebilecek hem de bu ürünleri kullanarak risk yönetimi yapma fırsatı bulacak.

İnfo Yatırım’ın, İnfo Varant için toplam 200.000.000 TL nominal değerli yatırım kuruluşu varant ve sertifikalarına ilişkin başvurusu 30.01.2024 tarihinde SPK tarafından onaylandı. İlk ihraç 13 Şubat 2024 tarihinde gerçekleşirken, ihraç edilen varantlar 14 Şubat 2024 tarihinde Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı. İnfo Yatırım, 27 Şubat 2024 tarihinde de dayanak varlıkları AKBNK, ASELS, ASTOR, EKGYO, HEKTS, KOZAL, KRDMD, PETKM, SASA, TCELL ve THYAO olan Nisan vadeli 86 farklı toplam 700 milyon adet varant ihracı gerçekleştirdi. Böylece Borsa İstanbul’da işlem gören İnfo Yatırım varant sayısı 88’e ulaştı. İnfo Yatırım 2024 yılının 2. Çeyreğinde BİST30 endeksinde bulunan 30 pay senedine dayalı, sonraki aşamada ise yatırımcıların doğrudan erişemediği çeşitli dayanak varlıklar üzerine varant ihracı gerçekleştirmeyi planlıyor.

İnfo Varant işlemleri aracı kurumlar veya banka yatırım hesaplarından yapılabiliyor

Yatırımcılar, Borsa İstanbul’da işlem gören İnfo Varant’lara İnfo Yatırım’da hesap açarak veya herhangi bir aracı kurum ve banka yatırım hesabı üzerinden teminat yatırmadan işlem yapabilecek. Yatırımcıların İnfo Varant’larda işlem yapabilmesi için ilgili “Varant ve Varant Benzeri Sermaye Piyasası Araçları Risk Bildirim Formu”nu onaylaması yeterli olacak.

“Yenilikçi ürünlerimizi yatırımcılarımızla buluşturmaya devam edeceğiz”

İnfo Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Onur Akkaynak, ihraç edilen İnfo Varant ürünü ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“1994 yılından bu yana sermaye piyasaları alanında faaliyet gösteren İnfo Yatırım olarak, güçlü öz sermayemiz, uzman kadromuz ve teknolojik altyapımızla Türkiye Sermaye Piyasalarında banka aracı kurumları haricinde kalan kurumlar arasında çok önemli atılımlar gerçekleştirdik. İnfo Yatırım, Borsa İstanbul’da pay piyasası ve vadeli işlemler piyasaları aracılık hizmetleri başta olmak üzere Sermaye Piyasaları’nda çeşitli iş kollarında önemli bir konuma sahip oldu. Bu vizyon doğrultusunda, hazine, türev ürünler ve portföy yönetimi gibi birleşik ve hızla gelişen bir iş alanında kısa vadede büyük adımlar atmayı hedefliyoruz. İnfo Yatırım olarak, Borsa İstanbul’da işlem gören yüzbinlerce yatırımcının erişebileceği varant ve sertifikalar gibi ürünleri ihraç ederek müşterilerimize nitelikli çözümler sunmayı amaçlıyoruz. Sermaye piyasalarında finansal okuryazarlığı ön planda tutarak gerçekleştireceğimiz yatırımcı toplantıları ve seminerler ile sadece varant özelinde değil benzer türev ve finansal ürünler konusunda farkındalığı arttırma çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. İnfo Yatırım olarak ürün çeşitliliğini arttırmak adına, yeni yapılandırılmış araç ihraçlarıyla Türkiye’de birçok yenilikçi ürünü yatırımcılarla buluşturmaya devam edeceğiz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Türk Telekom ve Nokia’dan GSMA Mobil Dünya Kongresi’nde 6G deneyimi
Next post TÜİK’in verilerine göre ekonomik güven şubat ayında düşüş gösterdi