Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek büyüme verilerini değerlendirdi

Bakan Mehmet Şimşek, büyüme verilerinin açıklanmasından sonra yaptığı değerlendirmede, “Güçlü şekilde desteklediğimiz yatırım ve ihracat ile daha nitelikli büyümeye doğru yol alıyoruz” olarak belirtirken; “2024 yılında net dış talebin büyümeye pozitif katkı verdiği ılımlı ve dengeli bir büyüme bekliyoruz” dedi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin büyüme verilerinin açıklanmasından sonra değerlendirmede bulundu. Büyümenin 2023 yılında Orta Vadeli Program’ın (OVP) üzerinde yüzde 4,5 oranında gerçekleştiğini söyleyen Bakan Mehmet Şimşek, “Milli gelirimiz 1,1 trilyon doları aştı. Kişi başına milli gelir ise bir önceki yıla göre 2 bin 450 dolar artarak 13 bin 110 dolara yükseldi” dedi.

Bakan Şimşek açıklamalarına şu sözlerle devam etti: “Programımız doğrultusunda büyümede yılın üçüncü çeyreğinde başlayan dengelenme, son çeyrekte de devam etti. Yılın ilk yarısında 8,8 puan olan iç talebin büyümeye katkısı, yılın ikinci yarısında 6,6 puana geriledi.

Net dış talebin negatif katkısı ise 4,9 puandan 1,6 puana düştü. 2023 yılında büyümenin yaklaşık üste biri üretken kapasitemizi artıran makine ve teçhizat yatırımlarından geldi. Güçlü şekilde desteklediğimiz yatırım ve ihracat ile daha nitelikli büyümeye doğru yol alıyoruz.

Göstergeler ekonomideki dengelenmenin ve cari açıktaki iyileşmenin devam ettiğine işaret ediyor. 2024 yılında net dış talebin büyümeye pozitif katkı verdiği ılımlı ve dengeli bir büyüme bekliyoruz.

Uyguladığımız politikalarla iyileşen büyüme kompozisyonu, dezenflasyon sürecine önemli katkıda bulunacaktır. Kalıcı refah artışı için fiyat istikrarını sağlamanın yanı sıra yüksek katma değerli üretime ve verimlilik artısına odaklanan yapısal reformlara devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post TÜİK’in açıkladığı verilere göre Türkiye ekonomisi 2023 yılında yüzde 4,5 büyüdü
Next post İnfo Yatırım’dan yükselen ve düşen piyasalara kaldıraçlı yatırım imkânı sunan yeni ürün: İnfo Varant