Altın yeniden rekor kırdı

Altının gramı, güne yükselişle başladı. 2 bin 206 lira seviyesinden işlem görüyor

Dün, altının ons fiyatı ve dolar kurundaki artışa paralel değer kazanan altının gramı, yüzde 1,3 artışla 2 bin 192 liradan günü tamamladı.

Altının gramı, yeni güne de yükselişle başlamasından sonra saat 10.30’dan itibaren yüzde 0,6 değer kazancıyla 2 bin 206 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalardan itibaren çeyrek altın 3 bin 700 liradan, Cumhuriyet altını 15 bin 30 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı, dün yüzde 0,8 yükselişle 2 bin 146 dolardan günü tamamlayarak tüm zamanların en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirmiş oldu. Bugün de yükseliş eğilimine devam eden altının ons fiyatı 2 bin 161 dolara çıkarak yeni bir zirve yaptı.

Analistler, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın faiz indirimi için acele etmeyeceklerini fakat, “bu yılın bir noktasında” bunu yapmanın muhtemelen uygun olacağını belirtmesiyle altın talebinin desteklendiğini söyleyerek, bugün Avrupa Merkez Bankasının (ECB) faiz kararının yatırımcıların odağına yerleştiğini iletti.

Powell’dan yeni uyarılar geldi

Powell, politika kısıtlamalarını çok erken veya çok fazla azaltmanın enflasyondaki ilerlemenin tersine dönmesine neden olabileceğine vurgulayarak, bunun sonucunda enflasyonu yüzde 2’ye geri döndürmek için daha da sıkı politikaların gerekebileceği uyarısında bulundu.

Öte yandan dün ABD’de açıklanan veriler, iş gücü piyasasında yumuşama sinyalleri verdi. ADP özel sektör istihdamı, şubatta 140 bin kişiyle piyasa beklentilerinin altında yükselme kaydederken, JOLTS açık iş sayısı da ocakta 8 milyon 863 bine gerilemesine karşın tahminlerin üzerinde gerçekleşti.

Söz konusu gelişmelerden sonra para piyasalarında Fed’in faiz indirimine başlama ihtimali mayısta yüzde 20 ve haziranda yüzde 68 ile fiyatlanıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Oya Narin: “Türkiye turizminin elçilerinden biriyiz”
Next post Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan zorunlu karşılık adımı