Mehmet Şimşek iş dünyasının temsilcileriyle görüşme gerçekleştirdi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıda çok önemli mesajlar veren Mehmet Şimşek, ihracatçıların beklediği kur artışının olmayacağının altını çizdi. Şimşek, gerekmesi durumunda müdahale de yapılabileceğini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, son olarak hem TOBB bünyesindeki 363 oda ve borsa başkanları yanı sıra çeşitli iş insanlarıyla ayrı ayrı bir araya gelerek görüşme gerçekleştirdi.

Mehmet Şimşek’in değerlendirmelerinde özellikle kur ve vergi artışlarına ilişkin unsurlar dikkat çekti.

İhracatçıların beklediği kur artışının olmayacağını vurgulayan Mehmet Şimşek, gerekmesi durumunda müdahale yapılabileceğini belirtti.

Daha önce kullandıkları kredilerle döviz aldığı tespit edilenlerin yakından takip edileceğini belirten Şimşek, bunlara karşı yaptırım uygulanacağı, ucuz kredi döneminin bittiği mesajını iletti.

ÖTV ve KDV’de artış sinyali

Vergi kalemlerine yönelik de çeşitli düzenlemeler yapılacağını belirten Mehmet Şimşek, gelir vergisi oranlarında herhangi bir değişim olmayacağı ancak bazı ÖTV kalemlerinde artış olabileceğini iletti. Buna karşılık KDV kalemlerinde ise oransal artış yerine, düşük oranlı KDV’ye tabi ürünlerin bir üst kademeye yaklaştırılması yönünde düzenleme yapılabileceği sinyallerini verdiği dikkat çekiliyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post TCMB’nin toplam rezervleri 130 milyar 533 milyon dolara geriledi
Next post Ortadoğu’nun dijital dönüşümü için imzalar atıldı