ABD ekonomisi tahminlerin üzerinde büyüme kaydetti

ABD Ticaret Bakanlığı, Ekim-Aralık 2023 dönemine ilişkin Gayrisafi Yurt İçi Hasıla nihai verilerini paylaştı.

Buna göre, ABD’de GSYH geçen yılın son çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak yüzde 3,4 artış gösterdi.

Söz konusu dönemde GSYH verisinde yukarı yönlü revizyona gidilirken, piyasa tahmini ekonominin son çeyrekte yüzde 3,2 büyüyeceği yönündeydi.

Ülkenin GSYH verisine ilişkin ocakta yayınlanan öncü verilerde ekonominin geçen yılın dördüncü çeyreğinde yüzde 3,3, şubatta yayınlanan ikinci tahminde ise yüzde 3,2 büyüme gösterdiği kaydedilmişti.

ABD ekonomisi, geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 2,2, ikinci çeyreğinde yüzde 2,1 ve üçüncü çeyreğinde yüzde 4,9 büyüme göstermişti.

Ülke ekonomisi, 2023 genelinde ise yüzde 2,5 büyüme kaydetti. ABD ekonomisi, 2022’de yüzde 1,9 büyüme göstermişti.

ABD ekonomisinin geçen yıl dördüncü çeyrek büyümesinde, temel olarak tüketici harcamaları, eyalet ve yerel hükümet harcamaları, ihracat, konut dışı sabit yatırım, federal hükümet harcamaları ve konut sabit yatırımlarındaki yükselmeler etkili olmuş oldu. Aynı dönemde özel envanter yatırımları azalma gösterirken, ithalat artış gösterdi.

Geçen yılın dördüncü çeyreğine ilişkin GSYH’deki revizyonda ise öncelikli olarak tüketici harcamaları ve konut dışı sabit yatırımlardaki yukarı yönlü revizyonlarla özel envanter yatırımındaki aşağı yönlü revizyonların kısmen dengelenmesiyle birlikte belirleyici oldu.

Aynı dönemde kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki yükselme yüzde 1,8 olarak korundu. Gıda ve enerji harcamaları hesaplama dışı tutulduğunda çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi ise bu dönemde yüzde 2,1’den yüzde 2’ye revize edilmiş oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Spot Bitcoin ETF’ler toparlanmaya başladı
Next post Finberg ve Fibabanka’dan Tırport’a stratejik yatırım