Petrol, gazdan petrole geçiş ve ABD’nin rezerv kullanımına ilişkin belirsizlik üzerine yükseldi

Bazı endüstrilerde yüksek fiyatlı gazdan petrole geçiş başlarken Cuma günü Asya’da petrol yükseldi. ABD’nin stratejik rezervlerini kullanıp kullanmayacağına ilişkin belirsizlik de sürüyor.

Brent %1,11 artışla 82,86 dolar olurken WTI %1,19 yükselişle 79,23 dolara ulaştı. Her iki sözleşme de Perşembe günü %1,1 civarı artarak rallilerini sürdürdü ve haftalık %4 artış yolunda ilerliyor.

Commonwealth Bank analisti Vivek Dhar, “ABD Enerji Bakanlığı, petrol fiyatlarındaki artışı yatıştırmak için ‘şu an’ ABD’nin stratejik petrol rezervlerini kullanma gibi bir planı olmadığını söyledikten sonra petrol fiyatları yükseldi.” dedi.

Ancak bakanlıktan bir kaynağın Reuters’e yaptığı açıklamaya göre Bakanlığın, “şu an” stratejik petrol rezervini kullanmayı düşünmediğini yazan sosyal medya paylaşımı doğru değil.

Genel olarak hafta, gaz fiyatları arttıkça enerji üretimi için bazı endüstrilerin petrole geçişi sayesinde petrol açısından olumlu geçti. OPEC+ da Kasım ayında günlük 400.000 varil üretim artışı ile devam etmeye karar verdi.

Gaz fiyatlarındaki artış ve gazdan petrole geçişin boyutu, yatırımcıların izlemesi gereken önemli bir faktör olacak.

ANZ emtia analistleri, “gazdan petrole geçişteki hızlanma, kuzey yarımkürede yaklaşan kış mevsiminde enerji üretmek için kullanılan ham petrol talebini artırabilir.” diyerek dizel ve ısıtma yakıtının bulunduğu ABD distilat stoklarının, kış mevsimine girerken 2000 yılından bu yana en düşük seviyede olduğunu ekledi.

JP Morgan analistleri, Avrupa’nın enerji sektöründe gazdan petrole doğru önemli bir geçiş duymadıklarını söyledi. “Bu, normal kış koşulları altında gazdan petrole geçiş talebinde 750.000 varil olan tahminimizin önemli ölçüde abartılabileceği anlamına geliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Shiba Inu yükselişine devam ediyor: Haftalık getirisi yüzde 350’yi geçti
Next post Altın Vadeli İşlemleri yükselişte