İsrail Cumhurbaşkanı ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan işbirliği mesajları verdi

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, 14 yıl sonra Türkiye ile İsrail arasındaki en üst düzey ziyaret için Ankara’ya geldi. Herzog, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme yaptı. İkili ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basında toplantısında enerji konusunda yapılacak işbirliğine öncelik vermesi oldukça dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin son yıllarda sahip olduğu ve aslında Doğu Akdeniz’de özellikle de Yunanistan’la gerilim yaşanmasına yol açan sismik araştırma ve sondaj gemilerine değinerek “Bu çalışmaları işbirliğimizle birlikte hayata geçirebiliriz” şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı da İsrail’e gidecek
Bu ziyaretin ardından kısa bir süre sonra önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in İsrail’e ziyaret gerçekleştireceğini belirten Erdoğan, “Daha önce başlatılmış olan enerji konusundaki işbirliğini yeniden hayata geçirmek için bu bir fırsattır diye düşünüyorum” dedi. Erdoğan şöyle devam etti: “2022 senesinde iki ülke arasındaki ticaret hacmini 10 milyar dolara taşıyacağıma inanıyorum.  Turizm, bilim, ileri teknoloji, tarım, sağlık ve savunma sanayi gibi alanlarda ciddi işbirliği imkanlarına sahibiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Prof. Dr. Haydar Sur’dan koronavirüsle ilgili önemli uyarı: “Tehlikenin ve riskin tamamen geçmediğini hatırlamakta fayda var!”
Next post İstanbul’da toplu ulaşıma %65 zam yapılması bekleniyor