OHAL boyunca işten çıkarmalar yasaklandı, işsizlere 4003 TL destek sağlanacak

Büyük deprem felaketinin ardından çıkarılan OHAL kararı sonrası Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerine, çalışma hayatına ilişkin hükümleri içeren yeni bir kararname eklendi. Pandemi döneminde uygulanan işten çıkarma yasağı, nakdi ücret desteği ve kısa çalışma ödeneği gibi destekler OHAL boyunca da uygulamaya koyulacak. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine göre, OHAL süresince depremlerin etkilerinden kaynaklı bölgesel kriz gerekçesiyle işverenler Türkiye İş Kurumuna kısa çalışma ödeneği başvurusunda bulunabilecek.

Hatalı bilgi verenlere yapılan fazla ödemeler, faiziyle birlikte tahsil edilecek
Ödemelerde; yıkık, acil yıkılacak, ağır veya orta hasarlı olduğunu belgeleyen işyerleri için uygunluk tespiti tamamlanması beklenmeyecek. Hatalı bilgi verenlere yapılan fazla ödemeler, faiziyle birlikte işverenden tahsil edilecek. OHAL boyunca her türlü iş veya hizmet sözleşmesi, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri sebepler dışında feshedilemeyecek. İşyerinin herhangi bir sebeple kapanması veya işin sona ermesi halleri fesih yasağına istisna sayılacak. Buna aykırı olarak iş sözleşmesini fesheden işverenlere, her bir işçi için aylık brüt asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanması sağlanacak.

İşsiz kalanlara 4003 lira destek verilecek
Deprem kaynaklı işyeri kapanan, kapatılması sebebiyle iş sözleşmesi feshedilen ve yeni bir işsizlik ödeneği hak sahipliği oluşmayanlara, işsiz kaldıkları dönemde OHAL süresini geçmemek üzere günlük 133.44 lira (aylık 4003 lira) nakdi ücret desteği verilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post “Türkiye’den Suriye’ye doğru evlerine dönen Suriyeliler var”
Next post Merkez Bankası 50 baz puan faiz indirimine gitti