EPDK’dan elektrikli araç şarj istasyonları ile ilgili açıklama

“Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, elektrikli araç piyasasındaki gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Son bir yılda yapılan düzenlemelerle, dünya genelinde ilk kez şarj ağı işletmeciliği tanımının mevzuat kapsamına alındığını belirten Yılmaz, “Bu sayede hem yasal altyapı sağlandı hem de ilgili tüzel kişiler lisanslandırıldı. Böylece tüm elektrikli araç sahipleri, lisanslı şarj ağı işletmecileri tarafından otoparklar, alışveriş merkezleri, benzin istasyonları gibi birçok noktada kurulan şarj istasyonlarından hizmet alabiliyor” dedi.

Yılmaz ayrıca, şarj istasyonu işletmek isteyen gerçek kişi veya şirketlerin, lisans sahibi şirketlerden sertifika alarak da şarj istasyonu işletme imkanına sahip olabileceğini belirtti. Bu yöntemle sertifika sahibi işletmecilerin, yazılım, çağrı merkezi ve ödeme altyapısı gibi maliyet artırıcı kalemlerden de kurtulabileceklerini sözlerine ekledi.

Yılmaz, lisans sahibi şirketlerin, Türkiye’de kuracakları şarj istasyonlarında tüm elektrikli araç modellerine hizmet vereceklerini ve şarj hizmeti fiyatını birim enerji bedeli üzerinden belirleyeceklerini de vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post 23 Nisan coşkusu AKM’de yaşandı
Next post Deprem, ülke genelinde arz talep dengesini değiştirdi