Türk Hava Yolları ve TUSAŞ, 20 uçaklık anlaşma yaptı

Türk Hava Yolları iştiraki Türk Hava Yolları Uçuş Eğitim ve Havalimanı İşletme A.Ş. (TAFA- Turkish Airlines Flight Academy) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) arasında 20 adet tek motorlu pilot eğitim uçağı için anlaşma imzalandı. Türk Hava Yolları’nın 10 yıllık stratejik planına göre; filo kapasitesinin yaklaşık iki kat artacağı öngörülürken, bu kapasite artışı yüksek sayıda pilot ihtiyacını da beraberinde getirecek. Türk Hava Yolları’nın 2033 yılında hedeflenen toplam pilot ihtiyacının 11 binin üzerinde olması bekleniyor. TAFA tarafından eğitim ihtiyaçlarını karşılayabilecek tek motorlu eğitim uçağının yerli ve milli imkanlarla TUSAŞ tarafından üretilmesi konusunda fikir birliğine varıldı. 2026 ve 2027 yıllarında 10+10 (opsiyonlu) olacak şekilde 20 adet uçağın satın alınmasına ve uçakların mevcut verimliliği aynı şekilde karşılaması durumunda, ileriki yıllarda uçak alımına devam edilerek TAFA filosunun tamamen yerli ve milli uçaklarla değiştirilmesi hedeflenmekte.

Türk Havacılık Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, “TUSAŞ olarak uzun süredir dünyanın önde gelen firmalarıyla yapısal alandaki deneyimimiz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı pilot eğitimi için özgün olarak tasarlayıp ürettiğimiz yeni nesil eğitim uçağımız HÜRKUŞ  ile yakın zamanda uçuşuna şahitlik ettiğimiz jet motorlu eğitim uçağımız HÜRJET ile edindiğimiz tecrübelerin ardından bu kez sivil  pilotları yetiştirmek amacıyla TAFA (Turkish Airlines Flight Academy) ile güçlerimizi birleştiriyoruz Türk Hava Yolları’nın pilot eğitimlerini karşılayacak, uzun ömürlü eğitim uçaklarını yerli ve milli imkanlarla tesislerinde üreteceğiz” diyen Kotil, “Uçakların Türk Hava Yolları envanterine katılması ile birlikte bu hususta da dışa bağımlılığımızı önemli ölçüde azaltmış olacağız” dedi. Bugün Türk havacılığını her alanda dünya ile yarışır hale getirmek için çalıştıklarını kaydeden Kotil, “Dünyanın yolcu taşımacılığında önde gelen şirketi olan hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 

Pilot ihtiyacı yıllık bini buluyor 

Gerçekleştirilen anlaşma ile ilgili Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, “Şu an TAFA’nın yıllık yeni öğrenci kontenjanı 200 kişi; bu sayıyı ilk etapta 300’e çıkarmayı hedefliyoruz” dedi. Gelecek 10 yıllık planları arasında pilot ihtiyacının yıllık ortalama 1000 kişi olduğuna değinen Bolat, “Bu açığı kapatmak için yatırım yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Ayrıca dünyada da pilot açığı olacağını düşündüklerini vurgulayan Bolat, “Yılda 2000 pilot yetiştirirsek 1000 tanesi Türk Hava Yolları’nda diğerleri de başka ülkelerde istihdam edilebilir. Hedeflerimizi gerçekleştirebilirsek Türkiye pilot yetiştirme üzerine dünyada marka olabilir” diye konuştu . 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Koç Holding şirketini satışa çıkardı
Next post MultiNetlilere altın ve gümüş alımlarında indirim fırsatı başladı