İstanbul Portföy ve Mediterra Capital, 330 milyon Euro yatırım gerçekleştirmiş özel sermaye fonunu yatırımcılarla buluşturuyor

İstanbul Portföy, Türkiye’de özel sermaye yatırımlarına erişimi artırmak amacıyla, Türkiye’nin önde gelen özel sermaye yatırım fonu Mediterra Capital ile özel bir iş birliği kuruyor. Bu iş birliği, Türkiye’de ilk kez nitelikli yatırımcılara bir özel sermaye yatırım fonuna doğrudan yatırım yapma fırsatı sunuyor.

İstanbul Portföy Yönetimi A.Ş., Türkiye’nin en başarılı Özel Sermaye (Growth Equity) fon yönetim şirketlerinden Mediterra Capital ile özel bir iş birliğine gitmekten mutluluk duyuyor. Kuruluşu tamamlanan İstanbul Portföy Yönetimi Mediterra 3 Girişim Sermayesi Yatırım Fonu vasıtası ile Mediterra Capital Partners III fonuna (Fon 3), girişim sermayesi fonlarının sağladığı avantajlarla yatırım imkanı sağlamaktadır. İstanbul Portföy Mediterra 3 GSYF, Mediterra Capital’in daha önce kurup yönettiği fonların sağlamış olduğu Euro bazında net %12 ve üzerinde bir getiri hedefini sadece İstanbul Portföy müşterilerine sunmaktadır.

2010 yılında Ahmet Faralyalı ve Murat Erkurt tarafından kurulan Mediterra Capital, Türkiye’deki hızlı ve karlı büyüyen orta ölçekli şirketlere uzun vadeli yatırımlar yapmayı hedeflemektedir. Şirket, 2011-2022 yılları arasında Fon 1 ve Fon 2 aracılığıyla 16 Türk girişimine 330 milyon Euro’dan fazla yatırım gerçekleştirmiştir.

Mediterra’nın Fon 1 ve Fon 2’deki yabancı yatırımcıları arasında, dünyanın en büyük fon yöneticilerinden AlpInvest, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Dünya Bankası kuruluşu olan IFC, Alman Kalkınma Bankası (DEG), Hollanda Kalkınma Bankası (FMO) ve Avrupa Yatırım Fonu (EIF) gibi muteber global kurumlar bulunmaktadır. Söz konusu fon yatırımcıları Euro bazında yıllık yaklaşık %12 getiri elde etmişlerdir. Bu yüksek getiriler, Mediterra’nın potansiyeli yüksek şirketlerde yönetim hakları ve yüksek hisse oranlarıyla yatırım yapması ve şirket performansının yükselmesine katkı sağlaması sayesinde sağlanmaktadır. Mediterra’nın yatırım portföyü, teknoloji şirketleri, tüketici odaklı şirketler ve katma değerli ihracat yapan şirketler olmak üzere üç ana grupta değerlendirilmektedir. Mediterra’nın yatırım yaptığı şirketler, 5 yıl içinde 2-3 kat reel büyüme hedefleriyle yönetilmektedir.

Yatırım yapılan girişimler 5 yılda 2-3 kat büyüme hedefiyle yönetiliyor

Mediterra’nın yatırım portföyü; teknoloji şirketleri, tüketim şirketleri ve katma değerli ihracat yapan şirketler olmak üzere üç ana gruba ayrılıyor. Mediterra’nın yatırım yaptığı şirketler, 5 yıl içinde 2-3 kat reel büyüme hedefiyle yönetiliyor.

İlk Mediterra Fonu olan Fon I, sırasıyla Mikro Ödeme, Mobiliz, Logo Yazılım, Uğurlu Balık, Arzum Elektrikli Ev Aletleri, ACP Sigorta Brokerliği, Söke Un ve Tavuk Dünyası olmak üzere 8 şirkete yatırım yapmıştır. Bu 8 şirketten 7’si stratejik şirketlere satış veya halka arz/borsada satış yoluyla yatırımcılara geri dönüş sağlanmıştır. 2016 yılında ilk yatırımını gerçekleştiren Fon II, sırasıyla Arkel Elektrik Elektronik, Glasshouse, Terra Pizza, Pidem, Dürümle, Paycore/Yazara, Zero Density ve Elba Bant olmak üzere 8 şirkete yatırım yapmıştır.

İstanbul Portföy Mediterra 3 GSYF, bir portföy yönetim şirketi ile uluslararası yatırımcılara sahip bir özel sermaye fonu iş birliğiyle kurulan Türkiye’nin ilk girişim sermayesi yatırım fonu olup, nitelikli yatırımcıların buna benzer yatırım araçlarına ulaşmasını sağlaması açısından da benzersiz bir özelliğe sahiptir.

Farklı iş birlikleriyle yatırımcılara daha fazla seçenek sunmayı hedefleyen İstanbul Portföy Yönetimi Alternatif Varlık Sınıfları Direktörü Yiğit Arslan, “Mediterra 3 GSYF ile bir kez daha bir ilki gerçekleştirerek nitelikli yatırımcılara özel sermaye varlık sınıfına erişim sağlamış bulunuyoruz. Girişim sermayesi alanında katma değerli ortaklıklarla büyüme hedefimizi hayata geçirmekten ve özel sermaye alanında en başarılı fon yöneticileriyle stratejik bir iş birliği gerçekleştirmekten mutluyuz.” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post İklimlendirme sektöründen Azerbaycan’a ihracat atağı
Next post Bakan açıkladı… Yeni destek paketleriyle teminat yetersizliği yaşayan firmaların finansmana erişimi  kolaylaşacak