Kripto Paralarla Bu Yıl Tanıştıysanız Bunları Öğrenmelisiniz! Hayat Kurtaran Detaylar!

Kripto para piyasalarına yeni giren yatırımcıların tecrübe paylaşımına ihtiyacı var. Bu yazıda bunu bulacaksınız.

Eğer Bitcoin (BTC) ve diğer kriptolara ilk defa bu yıl yatırım yapmaya başladıysanız son derece dezavantajlı konumda yer alıyorsunuz. Dezavantajlısınız çünkü kripto paralarla alakalı çok az tecrübeye sahipsiniz ve fiyat hareketleriyle alakalı çok yanlış yorumlamalar yapıyorsunuz. Tecrübe en değerli hazinedir ve çok zeki olsanız da tecrübeye ihtiyacınız var. Gelin önemli detayların üzerinden geçelim.

Fiyat Hareketleri ve Pişmanlıklar

Kural bir, kripto para piyasaları son derece volatil (oynak) bir yapıya sahiptir. Ocak ayında 361 milyar dan 1 trilyon dolara çıkan kripto piyasası kapitalizasyonu birkaç ay içinde 2,6 trilyon dolara ulaştı. Bu zirveden sadece haftalar sonra %33 geri çekildi. Kripto piyasalarındaki bu büyüklükteki oynaklık, özellikle geçmiş yılların piyasa döngüleri tarafından test edilmiş olanlar için yeni bir şey değil. Yani bu hareketliliğe sadece siz şaşırıyorsunuz. Bu yıl kripto para piyasalarıyla tanıştığınız için durum size çok anlaşılmaz geliyor. Aynı şey 2017 yılında kripto paralarla tanışanlara da olmuştu, hatta 2016 ve 2020 yılında kriptolara yatırım yapmaya başlayanlara da oldu.

Kripto Para Piyasası Toplam Değeri 2013-2021

Araştırmalar Mart 2020’den bu yana 25 milyondan fazla yeni yatırımcının piyasalara girdiğini gösteriyor. Yani bu şok veya şaşırma dönemi kabaca 25 milyon yatırımcının yaşadığı bir durumdur.

Yeni başlayanlar için, oynaklık düpedüz korkutucu olabilir. Fakat böyle olması gerekmiyor. Doğru stratejileri erken dönemde öğrenmeye başlarsanız, yani para kaybetmeden başkalarının tecrübelerinden ders almaya niyetliyseniz korkulacak bir şey bulunmuyor.

Kripto paraların sürekli yükseldiği boğa dönemlerinde herkes dâhidir, en harika yatırımcıdır hatta Warren Buffet ile yatırım stratejileri konusunda yarışabilir. Bu sahte yenilmezlik duygusu son derece aldatıcıdır. Çünkü yükseliş dönemleri kısa sürer, ancak ne alsanız yükselir. Piyasada altcoinlere akan milyarlar vardır ve birkaç gün sabit bir yatırımda kalmayı başlarsanız sermaye sizin yatırımınıza da uğrar. Hatta bir noktada günlük %10 gibi kazanç oranları sizi tatmin etmez hale gelir.

Sonra çevrenizdekilere şunu söylersiniz:

“Abi bir ana paramı kurtarabilsem kaçıp canımı kurtaracağım, yok yok ne alsam düşüyor %40 içerideyim.”

Elbette bu uzar gider, geçici sarhoşluktan eser kalmamış artış düşüş döneminin soğuk duşuyla buluşulmuştur.

Doğru Stratejiler ve Huzurlu Yatırım

Huzur, aylardır alarmını saatlik kapanışlara kuran yatırımcının bir türlü bulamadığı ve kripto para piyasalarına girdiği gün kaybettiği şey. Huzurlu bir şekilde doğru stratejiyle yatırım yapabilmek için kendinize birkaç soru sormanız gerekiyor.

Her zaman sorun: Proje faydalı mı ve onu kim destekliyor? Bir proje hakkında, önerilen faydası ve arkasındaki topluluktan daha fazla şey anlatan çok az şey vardır.

Dogecoin (DOGE) örneğini ele alalım;

Fayda Üretimi: Topluluğu, aidiyet duygusu ve eğlence

Dogecoin (DOGE) Eylül 2019’da 0,002 dolar değerindeydi. Elon Musk etkisiyle birlikte 0,70 dolar seviyelerine kadar çıktı. Farklı bir şey yaptı, topluluğu bir fayda olarak kullandı.

İkinci olarak şunu sorun: Bu projeye yatırım yapanların gerekçesi ney?

  • Spekülasyondan kâr elde etmek (%98 çok kötümser bir tahmin olmaz)
  • Paylaşılan bir topluluk deneyimi, kendini bir gruba ait hissetmek (%10 iyimser bir tahmin olur)
  • Şakalaşmak için (%5 çok iyimser bir tahmin olur)

Yatırım yapanların ilgili projeye neden yatırım yaptıkları açacakları pozisyonları şekillendiren temel gerekçe olacaktır. Dogecoin yatırımcılarının %98’i spekülasyondan para kazanmak için onu tercih etti. Doğal olarak spekülasyon olmadığı dönemde ondan desteğini çekecekler, fiyat tek tek destekleri delip geçerken önüne set olmayacaklar. Elon Musk etkisi gücünü kaybettiğinde Shiba Inu (SHIB) gibi spekülatif yatırım araçlarına yine yönelecekler.

Sadece bu iki soruyu bile kendinize sorsanız büyük ihtimalle daha doğru stratejiler belirleyip daha huzurlu şekilde yatırım yapacaksınız. Projesine güvendiğiniz bir yatırımı uzun vadeli bekleyebilirsiniz, bu konuda kendinizi motive de edebilirsiniz. Fakat spekülasyon için yaptığınız yatırım size uykusuz geceler vaat edecektir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Vite Coin (VITE) Hacmi Yüzde 300 Arttı! VITE Neden Yükseliyor?
Next post Shiba Coin (SHIB) Kimin? Shiba Inu (SHIB) Ne Zaman Kuruldu?