Shiba Coin (SHIB) Kimin? Shiba Inu (SHIB) Ne Zaman Kuruldu?

Shiba Inu (SHIB) artık Dogecoin’in tahtını sallıyor? Peki onun hakkında ne kadar şey biliyorsunuz?

Sadece 6 ay geriye giderse şu an bu yazıyı okuyanların en az %90’ı Shiba Inu (SHIB) ismini bilmiyordu. Shiba Inu (SHIB) hayatına yeni başlayan onlarca şaka coinden sadece biriydi ve ilk zamanlarında hiçbir fonksiyonu bulunmuyordu. Elon Musk’ın Shiba cinsi bir yavru köpek edineceğini duyurmasıyla popüler hale gelen SHIB bugün birçok fonksiyona sahip, peki Shiba Inu (SHIB) kim tarafından ne zaman kuruldu?

Shiba Coin (SHIB) Kimin?

Satoshi Nakamoto sizde gerçek bir isim mi? Bu konuda inanılmaz derecede fazla ihtilaf var ancak ağır basan görüş Satoshi’nin öldüğü yönündedi. Shiba Inu (SHIB) kurusu da benzer bir şekilde kendini isimlendirmiş. Onun adı Ryoshi fakat biz bu ismin arkasında kaç kişi olduğunu bilmiyoruz. Bu bir takıma verilmiş isim de olabilir, sadece bir kişinin kullandığı rumuz da ve hatta gerçek bir geliştiricinin sadece ismi de olabilir.

Shiba Inu (SHIB) sadece bir şaka coin olarak ortaya çıksa da ürettiği fayda açısında teknik donanıma sahip geliştiricilere ihtiyaç duyar. Temelleri Ryoshi tarafından atılsa da bugünlere daha geniş bir ekibin katkısıyla geldiği aşikar. Ryoshi hakkında pek bir bilgi yok belki ileri de o da Dogecoin (DOGE) kurucusu gibi buradayım diyebilir mi? Shiba Inu (SHIB) felsefesine bakılırsa demeyecek, anonim kalacak ve tam ademi merkeziyetçi yapısıyla gurur duyacak.

Shiba Inu (SHIB) Ne Zaman Kuruldu?

Yaklaşık 13 ay önce Ryoshi tarafından Ağustos 2020 tarihinde kuruldu. Maksimum arzı tam 1 katrilyondu. Ryoshi bunun %50’sini diğer tüm şaka coinler gibi Vitalik Buterin’e gönderdi. Bu adeta şaka coinler için bir ritüel haline gelmişti, gerçi halen devam ediyor. Vitalik bunun bir kısmını pandemi ile mücadele eden Hindistan’a bağışladı. Ufak bir parantez açalım, Hindistan çok fazla geliştiriciye sahip ve kripto para ekosistemi içinde ciddi yer ediniyorlar, Vitalik Buterin’in bu desteği biraz da mevut konumları tetikledi. Bağış dışında kalan bölüm ölü bir kripto cüzdanına gönderildi yani yakıldı.

Ryoshi toplam arzında yarısını Buterin’e gönderdikten sonra kalanını Uniswap‘ta kilitledi. Bugün ise Shiba Inu (SHIB) merkezsiz borsadan, NFT projelerine kadar çok sayıda alanda faaliyet gösteriyor. Dogecoin’in popülerliği zayıflarken insanlar Shiba Inu (SHIB)’ya yöneliyor. Elbette halen özünde bir şaka coin ve diğer kripto varlıklara göre daha ciddi risk içeriyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Kripto Paralarla Bu Yıl Tanıştıysanız Bunları Öğrenmelisiniz! Hayat Kurtaran Detaylar!
Next post Blockchain Tabanlı Play-to-Earn (P2E) Oyunlar! Oynadıkça Kazan!